niedziela, 18 maja 2025

Świętujemy 80. urodziny Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie


Biblioteka szkolna z radością przyłączyła się do akcji jubileuszowej z okazji 80-lecia istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.  

Zadaniem było zaprojektowanie kartek urodzinowych. Zostaną one zaprezentowane podczas uroczystości jubileuszowej w czerwcu oraz na stronie internetowej biblioteki.

Uczniowie Magdalena Cieślak z kl. 2R, Amelia Stec z kl.2C oraz Jakub Gancarz z kl. 1P wykazując się kreatywnością i zaangażowaniem, własnoręcznie przygotowali okolicznościowe kartki z życzeniami.

15 maja 2025 r. przedstawiciele Klubu Czytelniczego odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną i przekazali wykonane prace jako wyraz uznania i sympatii dla tej zasłużonej instytucji.

 

Dziękujemy naszym uczniom za piękne gesty i wspólne świętowanie!

środa, 14 maja 2025

„Reading in English” - projekt czytelniczo - edukacyjny zrealizowany w ramach NPRCZ

     „Reading in English” to projekt czytelniczo -edukacyjny przeprowadzony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Został on zrealizowany w klasie 3fs, 3hs oraz 3gs

    Celem projektu było rozwijanie umiejętności czytania w języku angielskim, poszerzanie słownictwa, kształtowanie pozytywnego nastawienia do literatury obcojęzycznej oraz rozwijanie kompetencji komunikacyjnych uczniów.

    

  Uczniowie mieli wypożyczyć w bibliotece szkolnej książkę w j. angielskim przeczytać ją i napisać krótkie wypracowanie streszczające przeczytaną książkę zachęcające innych do przeczytania lub przygotować plakat przedstawiający wybrany wątek z książki. 

  

 
 




 
Na lekcjach języka angielskiego uczniowie czytali książki  z podziałem na role.

   

 W związku z realizacja projektu „Reading in English” w bibliotece szkolnej utworzony został English Reading Corner, czyli Angielski Kącik Czytelniczy. Znalazły się w nim książki anglojęzyczne na różnych poziomach zaawansowania.

  
 

     Projekt realizowany był przez nauczycielki języka angielskiego : Martę Cisek i Katarzynę Kowalczyk -Czernik przy współpracy pań bibliotekarek.

Efekty pracy uczniów można było obejrzeć na holu przy bibliotece szkolnej.

poniedziałek, 5 maja 2025

IV SzkolnyKonkurs "Łamańce językowe czyli wierszyki łamiące języki"

 Już po raz czwarty 30 kwietnia 2025 roku odbył się Szkolny Konkurs „Łamańce
językowe czyli wierszyki łamiące języki”.
W konkursie wzięło udział 25 uczniów. Zadaniem uczniów było przeczytanie po 2 łamańce w języku obcym i po 2 w języku ojczystym.

Uczestnicy czytali łamańce w 5 językach obcych – (angielskim, niemieckim,  francuskim,  hiszpańskim, ukraińskim) oraz w języku polskim.

W jury konkursu zasiadały panie Małgorzata Cios, Agnieszka Lochman, Monika Marut, Grażyna Misiuda, Beata Mosna oraz Agnieszka Polak-Wałecka.

Konkurs prowadziły: Zuzanna Kubas i Lidia Bujak z kl. 3FS.

Komisja oceniała  poprawność wypowiedzi, dykcję i tempo.


Mistrzami łamańców zostali:

Język angielski- Martina Radchenko z kl. 3es

Język francuski – Kamila Lis z kl. 2a

Język hiszpański – Martyna Kołodziejak z kl. 2j

Język niemiecki – Aleksandra Wiśniewska z kl. 3bs

Język ukraiński – Diana Chyrva z kl. 3es

 

Wyróżnienia otrzymali:

j. angielski – Gabriela Bujak z kl. 3js

j. francuski – Juliette Konieczny z kl. 4es

                         Natalia Potocka z kl. 2g

j. hiszpański – Kamila Ziemba kl. 3es

j. niemiecki – Tomasz Siembrzuch z kl. 1c

                         Tobiasz Świętoniowski z kl 1c

 Konkurs przygotowała pani Agnieszka Zięba oraz nauczyciele języków obcych: Beata Mosna, Małgorzata Cios, Agnieszka Dynia, Agnieszka Lochman, Monika Marut, Grazyna Misiuda oraz Agnieszka Polak - Wałecka.

Fotorelacja znajduje się w zakładce Wydarzenia.

Projekt czytelniczy "Sleeveface czyli z książką Ci do twarzy"


 Uczniowie naszej szkoły pracowali nad projektem czytelniczym „Sleeveface czyli ubierz się w książkę”, którego celem było zachęcenie innych do sięgania po literaturę piękną i książki popularnonaukowe, poprawę stanu czytelnictwa. Projekt był realizowany przez panie bibliotekarki.

Uczestnicy projektu najpierw zapoznali się z samym zjawiskiem oraz oglądali przykładowe zdjęcia. Następnie przeszli do samodzielnych prób: wybierali książki, czytali je, robili zdjęcia i obrabiali je. Pomysł  na niestandardową fotografie bardzo się spodobał. 

Widoczne na zdjęciach efekty pokazują zaangażowanie naszych uczniów w projekt.

 

Efekty pracy uczniów prezentowane były na przewiązce szkoły.

 

 



   

niedziela, 4 maja 2025

Święta Majowe

 


Maj jest miesiącem szczególnym w historii naszego Państwa. W pierwszych trzech dniach miesiąca obchodzone jest w Polsce Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 maja.

   

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w naszej szkole

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto, które przypomina nam o znaczeniu symboli narodowych i budowaniu wspólnoty obywatelskiej.

Z tej okazji Klub Czytelniczy zorganizował w szkole akcję przypinania kokardek w barwach narodowych uczniom
i nauczycielom. Czerwono-białe symbole wpięte w ubrania były wyrazem szacunku dla flagi i dumy z przynależności do polskiej wspólnoty.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej wyjątkowej inicjatywie.
 Pamiętajmy, że flaga to nie tylko symbol – to część naszej tożsamości.

Fotorelacja w zakładce Wydarzenia:

Podziękowania od Muzeum POLIN

 Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała oficjalne podziękowania od Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za udział w tegorocznej akcji „Żonkile”, upamiętniającej 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Wydarzenie to zostało przeprowadzone przez Klub Czytelniczy. W ramach działań uczniowie przypinali społeczności szkolnej żółte papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania. Dzięki temu uczniowie mogli nie tylko oddać hołd uczestnikom powstania, ale także lepiej zrozumieć znaczenie pamięci historycznej.

Pamięć łączy!

 

Klub Czytelniczy w projekcie The Matzevah Foundation

 W dniach 23-24.04.2025 Klub Czytelniczy brał udział w wyjątkowej akcji porządkowania cmentarza żydowskiego w Rzeszowie. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu The Matzevah Foundation, który działa na rzecz zachowania pamięci o społecznościach żydowskich w Polsce.

Pod opieką bibliotekarki, członkowie Klubu Czytelniczego, jako wolontariusze sprzątali macewy – tradycyjne żydowskie nagrobki – usuwali chwasty i gałęzie, czyścili teren cmentarza. Praca miała nie tylko wymiar porządkowy, ale była także lekcją szacunku do przeszłości, historii i wielokulturowego dziedzictwa naszego miasta.

Udział w projekcie był dla młodzieży okazją do poznania historii lokalnej społeczności żydowskiej oraz przypomnienia sobie, jak ważne jest dbanie o miejsca pamięci. Jesteśmy dumni z zaangażowania i postawy naszych uczniów, którzy aktywnie budują mosty pamięci między pokoleniami.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za  pracę i wrażliwość.