Wydarzenia

Walentynkowy konkurs "Najpiękniejsze wiersze miłosne świata"


 


Andrzejki w bibliotece

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


V Międzyszkolny Konkurs Recytatorski. 

Edycja poświęcona Wisławie Szymborskiej

  

 


 

 

 


 

 





Podsumowanie III edycji Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Czytamy z sercem"

W ramach akcji został zorganizowany Spacer Serc, w którym wzięły uczennice klas 2IS, 4BS oraz 1E pod opieką Pań A. Mikielewicz, A. Niedziałek i A. Worek. Uczennice rozdawały mieszkańcom Rzeszowa ulotki „Jak dbać o serce” oraz „Pierwsza Pomoc przedmedyczna”.

Uczniowie z klas 2CS i 5CS pod opieką Pań bibliotekarek M. Bełch i A. Zięby oraz Pani
B. Ochenduszko
przygotowali krótkie przedstawienie z okazji Światowego Dnia Serca na podstawie scenariusza Pani M. Ficoń, pomysłodawczyni akcji i zaprezentowali uczniom klas 2LS, 2CS i 5CS.

Młodzież z klas 3AS, 1F, 2LS, 4ES pod opieką Pani I. Bialic, 3RS pod opieką Pana
Ł. 
Szymańskiego oraz klasy 1E, 1G, 1S, 1C, 1D pod opieką Pani A. Gan obejrzała spotkanie z Adrianną Szklarz – autorką książki „Kobieta z męskim sercem” i specjalistą do spraw rozwoju personalnego, która
w 2009 rok przeszła przeszczep serca.

Młodzież z klasy 2AS pod opieką Pani A. Gan wzięła udział w spotkaniu on-line z Profesorem Michałem Zembalą  europejskim specjalista w kardiochirurgii  chirurgii naczyniowej oraz transplantologii klinicznej.

Na lekcjach j. polskiego uczniowie klas 1A, 1E, 1L, 1G, 3AS, 1F, 2LS, 4ES, 2IS, 3ES, 3BS I 2GS pod opieka Pań D. Jastrzębskiej, I. Bialc, B. Ochenduszko oraz R. Marszałek głośno czytali fragmenty książek „Dziewczyna o kruchym sercu” E. Rodzeń, „Okruchy gorzkiej czekolady. Serce na wietrze”, E. Sidorowicz, „Kobieta z męskim sercem”, „Zdążyć przed Panem Bogiem” H. Krall.

Panie M. Bełch i A. Zięba przygotowały gazetkę „Serce. Jak jest zbudowane, co je napędza
i po co mu te zastawki”.

Na telewizorach na korytarz można było obejrzeć prezentację dotyczącą serca przygotowaną przez Panią A. Gan.

Koordynatorkami akcji w naszej szkole były Panie A. Zięba i M. Bełch.

 

    


 

  

   

 
  

    

 

 

 


 




Finał szkolnego Konkursu

"Łamańce językowe czyli wierszyki łamiące języki"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Konkurs "Najpiękniejsze wiersze miłosne świata"


 

 



Fotobudka walentynkowa

Z okazji Walentynek biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek „Miłość w literaturze” oraz gazetkę



 

   a wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych branży odzieżowej przygotowała WALENTYNKOWĄ FOTOBUDKĘ. W tej niecodziennej, walentynkowej scenerii uczniowie mieli możliwość zapozować do pamiątkowego zdjęcia. Młodzież miała doskonałą okazje do wspólnej zabawy. Dodatkową atrakcją były śmieszne rekwizyty: serduszka, okulary, kapelusze, krawaty, uśmiechnięte buźki i inne okolicznościowe gadżety.

  


 



 

   
 
 
 

Andrzejki w bibliotece szkolnej

 

 

 
 




III Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu "Przerwa na czytanie"




26 październik 2022 r. o godz. 11.20 nasza szkoła wzięła po raz pierwszy udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie”.  O wydarzeniu uczniowie zostali poinformowani poprzez plakaty oraz informacje na stronie szkoły oraz FB.

Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

 Uczniowie przynieśli z domu swoje ulubione książki, a Ci którzy zapomnieli mogli skorzystać
z przygotowanych na tą okazję przez bibliotekę szkolną koszy z książkami. Czytanie odbywało się na korytarzu,
w salach lekcyjnych, czytelni a nawet na sali gimnastycznej.

Nad przebiegiem całej inicjatywy czuwały: Małgorzata Bełch i Agnieszka Zięba.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję! #przerwanaczytanie

  


Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z tego wydarzenia:

 https://view.genial.ly/6366b6b035c4ee0010ecf6bd/presentation-przerwa-na-czytanie-w-zsg-rzeszow



Tydzień Chleba na Zakwasie i Zdrowego Stylu Życia 16- 23.10.2022


Z okazji Tygodnia Chleba na Zakwasie i Zdrowego Stylu Życia biblioteka szkolna przygotowała wystawę książek pt. „Wypiek chleba w książkach kucharskich” oraz gazetki „Motyw chleba w literaturze” oraz „Święto chleba 
w naszej szkole”.


  

  
   

Na zakończenie tego Tygodnia klasa 4CG – Technik żywienia i usług gastronomicznych z innowacją fitness pod opieką pani A. Niedziałek przygotowała pokaz fitness, który zaprezentowała na długiej przerwie. 






Ogólnopolska akcja czytelnicza „Czytamy z sercem”

Ogólnopolska Akcja Czytelnicza „Czytamy z Sercem”  łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. 

Celem akcji jest przede wszystkim uważne słuchanie tekstów czytanych, promocja literatury
i czytelnictwa a także poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca .

Nasza szkoła wzięła udział w tej akcji po raz pierwszy. Z tej okazji została przygotowana wystawa książek „Czytamy z sercem” – prezentująca pozycje książkowe dotyczące serca oraz powieści, w których mowa jest
o sercu, gazetki - „Serce w literaturze”, gdzie znajdowały się cytaty mówiące o sercu, które można znaleźć
w różnych utworach literackich oraz „Głośno czytać każdy może” – gazetka przedstawiała jak ważną rolę pełni czytanie a także „Dzień Serca” przedstawiająca informacje i ciekawostki o sercu.

Pani higienistka M. Pacuła przeprowadziła pogadanki o sercu.

Nauczyciele wychowania fizycznego A. Worek, A. Niedziałek, A. Mikielewicz i B. Gromadzka wraz z młodzieżą odbyli „Spacer dla serca” po ulicach Rzeszowa podczas, którego uczniowie
z przyczepionymi serduszkami rozdawali jego mieszkańcom ulotki dotyczące dbania o serce.

Nauczyciele bibliotekarze – M. Bełch i A. Zięba wraz z panią B. Ochenduszko i uczniami z kasy 4CG, 2ES i 4CS przygotowali  krótkie scenki pt. „Fantastyczna pompka”; „Serce Nadziei” oraz „Dialog serca” mówiące o sercu wg scenariuszy pani M. Ficoń – pomysłodawczyni przedsięwzięcia i zaprezentowali uczniom klas 4CS i 2ES.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas 1cs  i 2es, głośno czytali fragmenty książek E. Rodzeń „Dziewczyna o kruchym sercu” i E. Sidorowicz „Okruchy gorzkiej czekolady. Serce na wietrze”. Została również przeprowadzona lekcja „Poznajemy symbolikę serca w tekstach kultury” w klasie 2bs.

Pani A. Gan - nauczycielka biologii przygotowała prezentację pt. „Światowy dzień serca”, która był pokazana uczniom na monitorach telewizorów na terenie szkoły oraz omówiła ją w klasach: 4CG i 4BS.


   
 

 
                                                                                                    
 

  

 

  


  

  

 


Tydzień Zakazanych Książek

W dniach 18 – 25 września 2022 roku obchodziliśmy  Tydzień Zakazanych Książek. Bibliotekarze chcąc przybliżyć swoim Czytelnikom tytuły literackie zakazywane na przestrzeni lat przygotowali wystawę zakazanych książek dostępnych do wypożyczania w naszej bibliotece pt. „Tu znajdziesz książki zakazane”,


   
  
gazetkę „Tydzień Zakazanych Książek” 


a w katalogu bibliotecznym MOL NET+  przygotowali zestawienie wyżej wymienionych książek https://m000552.molnet.mol.pl/collection/507937 .


Została przygotowana również akacja „Przyłapani na czytaniu zakazanych książek”, która polegała na zrobieniu sobie zdjęcia na specjalnie przygotowanym tle. Uczniowie chętnie robili sobie zdjęcia z zakazaną książka 

  

a także przeglądali te znajdujące się na wystawie i dopytywali z jakiego powodu były one zakazane.



Przegląd czytelniczy "Za siedmioma górami, za siedmioma lasami… Czytamy w bibliotece szkolnej"

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem: "Baśnie i legendy z całego świata". Nasza biblioteka również włączyła się w to wydarzenie.  Uczniowie klasy 2ds i 4FT czytali baśń "Czerwony Kapturek" oraz legendę "Toruńskie pierniki".

 

 




Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia 16 - 23 października

Tydzień Chleba to święto obchodzone corocznie w dniach od 16 do 23 października. Organizatorem i pomysłodawcą jest Fundacja Dobre Życie a zwłaszcza jej wiceprezes Pani Walentyna Rakiel- Czarnecka.

Celem ogólnopolskiej Kampanii informacyjno- edukacyjnej jest zwrócenie uwagi na problem chleba. Zwłaszcza podniesienie świadomości młodzieży na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie.

       Akcja ta ma również na celu promowanie zdrowego stylu życia.

Biorąc udział w Kampanii chcemy przywrócić znaczenie symbolu chleba, ponieważ w naszym kraju chleb to szczególny symbol - urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To również nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem.

 

 

To dzieła naszych uczniów z poprzednich lat.


Tydzień Pisania Listów 9-15 października

Z tej okazji zostały przygotowane:

wystawa książek znajdujących się w bibliotece, które zawierają listy

oraz gazetka na korytarzu "Był sobie list"

 

 

1 PAŹDZIERNIKA Światowy Dzień Wegetarianizmu 

Nasza biblioteka po raz kolejny obchodzi Światowy Dzień Wegetarianizmu. Z  tej okazji przygotowana została wystawa książek dotyczących wegetarianizmu znajdujących się w naszej bibliotece, gazetka na przewiązce szkolnej oraz przepisy na potrawy wegetariańskie dostępne również w bibliotece.

 


Tydzień Zakazanych książek w tym roku obchodzimy w dniach 19 - 25 września 2021 r.

To międzynarodowe, ruchome święto, obchodzone od 1982 roku. Wywodzi się ono ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej…

W tym roku nasza biblioteka po raz kolejny włączyła się w tę akcję. Z tej okazji została przygotowana wystawa książek, które kiedyś zabraniano czytać ze względów obyczajowych, kulturalnych czy politycznych, w ten sposób zachęcamy Was Droga Młodzieży  do sięgnięcia po książkę  i obejrzenia wystawy.



 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz