poniedziałek, 16 czerwca 2025

Projekt czytelniczo - edukacyjny "Książki i ich filmowe adaptacje lub ekranizacje"


 Projekt  czytelniczo – edukacyjny „Książki i ich filmowe adaptacje lub ekranizacje” został zrealizowany przez uczniów klas IV oraz uczennice Klubu Czytelniczego MAM BOOK. 
    Jego głównym celem było ukazanie związku pomiędzy literaturą a filmem – dwóch dziedzin sztuki, które często się przenikają i wzajemnie inspirują. 
    Uczniowie mieli okazję zastanowić się, w jaki sposób książki są przenoszone na ekran, co ulega zmianie, co pozostaje wierne oryginałowi, a także jak odbiorcy reagują na ekranizacje znanych utworów literackich.
 

   W ramach realizacji  projektu uczniowie uczestniczyli w wielu działaniach:
- przygotowanie prezentacji multimedialej  „Filmowe Adaptacje na podstawie książek” - Mateusz Gawron kl. 4CS, |
- organizacja wystawy książek ze zbiorów biblioteki, które zostały zekranizowane pod hasłem „Książka. Kamera. Akcja”Karolina Siłka i Weronika Mikosz z kl. 4DS oraz Lidia Bujak i Gabriela Panek z kl. 3FS, |
- stworzenie quizu sprawdzającego wiedzę o książkach i ich ekranizacjach – Joanna Bogdan kl. 4DS, 
- przygotowanie gazetki tematycznej pt. „Filmowe życie książek” – Magdalena Arian i Katarzyna Korbecka  z kl. 3CS, 
- przygotowanie plakatów promujących książki i ich adaptacje filmowe – klasa 4BS

Efektem projektu była zwiększona świadomość uczniów na temat adaptacji filmowych oraz ich wpływu na odbiór dzieła literackiego. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę 
o różnicach między formą pisemną a filmową, poznali kulisy powstawania ekranizacji i nauczyli się formułować własne opinie na temat ich jakości i wierności wobec oryginału. Projekt przyczynił się także do popularyzacji czytelnictwa oraz do wzrostu zainteresowania biblioteką szkolną.

Projekt pokazał, że uczniowie chętnie angażują się w działania łączące tradycyjne formy nauki 
z nowoczesnymi i kreatywnymi metodami pracy. Temat ekranizacji okazał się dla nich interesujący i bliski, co pozytywnie wpłynęło na ich motywację i zaangażowanie.

    Opiekunami projektu byli nauczyciele języka polskiego: Panie Beata Wojnar i Dominika Jastrzębska, Pan Łukasz Szymański oraz panie bibliotekarki.

 

niedziela, 8 czerwca 2025

Udział w jubileuszu 80 urodzin Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie


 06.06.2025 r. uczennice należące do Klubu Czytelniczego MAM-BOOK wraz z nauczycielem bibliotekarzem wzięły udział w obchodach jubileuszu 80 urodzin Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie "KU PRZYSZŁOŚCI - Biblioteka pedagogiczna wspiera, łączy, inspiruje".

Jubileusz rozpoczęły panie: Krystyna Wróblewska - Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich oraz Beata Michałuszko - Wicedyrektor ds. Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie przy PZPW w Rzeszowie.

Młodzież wysłuchała prelekcji, obejrzała wystawę kartek urodzinowych przygotowaną przez uczniów szkół podstawowych oraz szkół średnich
z województwa podkarpackiego.

niedziela, 1 czerwca 2025

Projekt czytelniczo-edukacyjny „Postacie mitologiczne: atrybuty, cechy, umiejętności” realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

W naszej szkole został zrealizowany projekt czytelniczo-edukacyjny pt. „Postacie mitologiczne: atrybuty, cechy, umiejętności”, przygotowany przez uczniów klas pierwszych pod opieką nauczycielki plastyki, pani Kingi Kleczkowskiej-Noworol, przy współpracy z biblioteką szkolną.

 

Projekt został wykonany w formie lapbooka,  kreatywnej metodzie prezentowania wiedzy, która polega na tworzeniu składanej teczki zawierającej kolorowe zakładki, ilustracje, notatki i ruchome elementy.

Celem projektu było promowanie czytelnictwa wśród młodzieży, zainteresowanie uczniów literaturą mitologiczną oraz pokazanie, że książka może być inspiracją do twórczego działania.
 

 

 

Efekty pracy uczniów można obejrzeć w bibliotece szkolnej oraz na holu przy bibliotece. 



Szkolne Wybory Książek

W związku z realizacją w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, biblioteka szkolna 12 maja 2025 r zorganizowała Szkolne Wybory Książek.

W bibliotece zostały przygotowane karty wyborcze dla uczniów oraz urna wyborcza, do której wrzucano głosy. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, odwiedzali czytelnię szkolną, gdzie mieli możliwość wyboru tytułów książek swoich ulubionych autorów, które powinny się znaleźć w bibliotece szkolnej. 

Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja składająca się
z uczennic należących do Klubu Czytelniczego MAM-BOOK w składzie: Lidia Bujak i Zuzanna Kubas z kl. 3FS oraz Katarzyna Korbecka i Zuzanna Lib z kl. 3CS.

Dzięki zaangażowaniu i aktywnemu udziałowi uczniów biblioteka wzbogaci się
o pozycje, które najlepiej odpowiadają zainteresowaniom i potrzebom czytelniczym młodzieży. 

    Bardzo cieszymy się, że część z proponowanych książek znajduje się w naszej bibliotece i będą mogli z nich skorzystać kolejni czytelnicy.

    Po zliczeniu głosów okazało się, iż oddaliście łącznie głosy na 234 książki. Natomiast oddano 328 kartek
z głosami na 1, 2 lub 3 książki (czasem pisząc np. „książki …”, „części 2-4” itd.).

Fotorelacja znajduje się w zakładce Wydarzenia.